Gradek - 2011-09-18 13:00:20

Wszystko co nas otacza, a więc organizmy roślinne i zwierzęce, woda, gleba i atmosfera, to podstawowe elementy środowiska. Człowiek budując nowe osiedla, drogi, zakłady przemysłowe niszczy tereny, na których wcześniej występowały rośliny i zwierzęta. Prowadząc nie przemyślaną, beztroską i rabunkową gospodarkę coraz bardziej niszczy przyrodę.
Skażone środowisko zagraża zdrowiu człowieka, wywołując złe samopoczucie, choroby, a nawet może prowadzić do śmierci. Dla zachowania naszego zdrowia musimy chronić przyrodę. Od każdego z nas zależy jak będzie wyglądać nasze środowisko, czy będzie wokół czysto i przyjemnie.
W mojej pracy postaram się przedstawić najważniejsze problemy ekologiczne województwa szczecińskiego. Musimy
Podobna praca 80%

Organizacje Międzynarodowe i Organizacje Regionalne
wspólnie walczyć o to, by je zlikwidować, aby żyło się nam przyjemniej, a przede wszystkim zdrowiej.

Województwo szczecińskie położone jest w północno - zachodniej części Polski nad Morzem Bałtyckim i Zalewem Szczecińskim. Na jego obszarze o powierzchni 9981 km znajduje się 31 miast i 51 gmin. Ogólna liczba ludności wynosi około 967 tyś. , w tym w miastach mieszka około 734 tyś. Największe miasta to Szczecin, Stargard Szczeciński, Gryfino, Łobez, Gryfice, Świnoujście, Pyrzyce, Police i Goleniów.
Największe zakłady przemysłowe mające jednocześnie największy wpływ na środowisko są zlokalizowane w rejonie Szczecina i większych miast. Są to m.in. : Z.Ch.”Police”, stocznie szczecińskie, Zespół Elektrowni “Dolna Odra”, Z.W.Ch.”Wiskord”, Papiernia “Skolwin”, Zespół Portowy Szczecin-Świnoujście, Huta Szczecin, Z.Ch.”Szczecin”.
Użytki rolne zajmują około 50% powierzchni. Gleby należą do średnio urodzajnych. W południowej części występują żyzne gleby brunatne i czarne ziemie. Uprawia się głównie zboża i rośliny pastewne.
Lasy wraz z puszczą Bukową i Wkrzańską zajmują około 26,8% powierzchni województwa.
Główną rzeką jest Odra, która jest częściowo granicą Polski. Inne ważne rzeki to : Płonia, Ina oraz Rega. Na terenie województwa znajdują się liczne zbiorniki wodne, z których najważniejsze to wschodnia część Zalewu Szczecińskiego, jezioro Dąbie oraz największe jezioro polodowcowe Miedwie. Z powodu licznych walorów krajobrazowych oraz z racji swego położenia województwo szczeciński jest atrakcyjnym rejonem turystyczno-wczasowym.

Na początku swojego życia na Ziemi człowiek wędrował i żył w harmonii z przyrodą. Wtedy ekosystemy funkcjonowały prawidłowo. Krążyła w nich energia w sposób niezakłócony. Stężenie tlenu i dwutlenku węgla utrzymywało się na podobnym poziomie. Działalność przemysłowa powoduje znaczne nieprawidłowości w obiegu węgla i siarki, związana jest bowiem z reguły ze spalaniem surowców energetycznych. Przy spalaniu 1 kg węgla do atmosfery dostają się 2 kg CO. Gwałtowny wzrost stężenia CO w powietrzu nastąpił w latach pięćdziesiątych, co ilustruje wykres. Dalszy wzrost zawartości tego gazu w powietrzu może doprowadzić do poważnych zaburzeń klimatycznych. Dwutlenek węgla gromadzi się w dolnych warstwach atmosfery, powodując wzrost średniej temperatury powietrza. Może to spowodować topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu wód morskich. Zmienią się warunki życia roślin i zwierząt. Aby oddalić możliwie skutki efektu cieplarnianego, ważne jest byśmy pamiętali, że oszczędność energii to nie tylko sprawa naszych wydatków, ale ograniczenie zużycia węgla w przemyśle i zmniejszenie w powietrzu wzrostu stężenia CO.

www.polskimastertruck.pun.pl www.karczmaankhmorpork.pun.pl www.twojakonsola.pun.pl www.pokemon-gra-pbf.pun.pl www.wsnhid.pun.pl